Råvaror: Nedgångar i oljan

Råoljan sjönk något i den inledande handeln på tisdagen.

FN:s säkerhetsråd avvisade på måndagen en begäran från Libyen om ett extra möte i rådet för att diskutera de pågående flyganfallen mot landet. Generalsekreterare Ban Ki-Moon ska på torsdagen hålla en genomgång av hur arbetet med upprätthållandet av flygförbudzonen framskrider.

Vid klockan 08.45 visade WTI-oljan i första termin en nedgång på 0:12 dollar till 102:21. Brent var ned 0:36 dollar till 114:60.

I Jemen tillbringade tusentals personer natten på landets gator för att upprätthålla pressen på president Ali Abdullah Saleh. En av landets toppmilitärer samt minst 18 andra högt uppsatta politiker har gått över till motståndsrörelsen vilket tydligt försvagat presidentens maktbas.

- Protesterna i Jemen och konflikten i Libyen fortsätter att stödja priserna och det är fortfarande Japan och Mellanöstern som ligger i fokus på marknaderna, säger Ben Westmore, energi- och mineralekonom på National Australia Bank, till Bloomberg News.

Societe Generale har höjt sin oljeprognos på grund av den geopolitiska risken och spår nu ett genomsnittspris för Brentoljan på 109 dollar under 2011. Banken tror att risken i Mellanöstern och Nordafrika lägger en premie om 15-20 dollar på Brent-oljan för närvarande.

Under tisdagskvällen släpper American Petroleum Institute inofficiella lagersiffror. Inför den officiella statistiken från det amerikanska energidepartementet spår analytiker i Bloomberg News prognosenkät i snitt att lagren i USA steg med 1,5 miljoner fat under föregående vecka.

Bensinlagren väntas ha sjunkit med 1,9 miljoner fat medan lagren av destillat väntas ha sjunkit med 1,3 miljoner fat.

På basmetallmarknaden i London steg kopparn med 39 dollar till 9.436 dollar per ton. Kopparn har sedan mitten av februari handlats i en sjunkande trend efter flertalet försvagande nyheter från storkonsumenten Kina.

- På lång sikt har bilden inte ändrats och såvida vi inte får någon form utav ekonomisk chock så kommer världen möta ett underskott i koppar det här året och det kommer att fortsätta stödja priset, säger Yang Tao, analytiker Baocheng Futures, till Bloomberg News.

Noteringar cirka klockan 08.45

Råolja (pris/fat):

WTI, första termin -0:12 USD 102:21

Brent, första termin -0:36 USD 114:60


Basmetaller (pris/ton, tremånadersterminer)

Koppar +39 USD 9.436

Zink +28 USD 2.308

Aluminium +4 USD 2.574

Nickel -200 USD 26.550

Bly -5 USD 2.640

Tenn +25 USD 29.725


Ädelmetaller (pris/uns, spot)

Guld +1:903 USD 1.429:57

Silver -0:14 USD 35:97


Jordbruksråvaror (pris/pund)

Bomull, majtermin +0:035 USD 2:0241

(Nyhetsbyrån Direkt)