NCC säljer logistikanläggning i Sigtuna

NCC Property Development säljer logistikanläggning i Rosersberg utanför Sigtuna till fastighetsbolaget Sagax för 80 miljoner kronor. Tillträde beräknas ske i oktober 2010.

Den 7 200 kvadratmeter stora logistikanläggningen är sedan tidigare uthyrd till läkemedels- och medicinteknikföretaget Baxter.

– Det här är den tredje byggnaden NCC utvecklat inom logistikområdet. Anläggningen ligger i Stockholm Nord Logistikcenter som är strategiskt placerat längs E4, mellan Stockholm och Arlanda i Sigtuna kommun, säger Fredrik Hemborg regionchef på NCC Property Development.

Stockholm Nord Logistikcenter har redan idag många företag i området och utvecklingen fortsätter.

– Här planeras även en ny, modern kombiterminal för järnväg och lastbil. Och när den nya avfarten är på plats blir logistikläget ännu bättre, säger Fredrik Hemborg regionchef på NCC Property Development.

Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet lager och lätt industri.