10 nya gastankställen öppnar i sommar

I sommar så öppnar tio nya gastankställen runt om i Sverige. Med de nya stationerna så har Sverige närmare 120 publika gastankställen från Boden i norr till Trelleborg i söder.

Gotland får sitt första tankställe för gas, Arlanda förbättrar gastillgången för många taxichaufförer och på västkusten tillkommer ett flertal nya tankställen. I Älvsjö öppnar ett tankställe endast för sopbilar vilket kommer att underlätta både för dem och för andra gasförare som därigenom får mer gas och utrymme på de vanliga tankstationerna i Stockholm. Med de nya stationerna så har Sverige närmare 120 publika gastankställen från Boden i norr till Trelleborg i söder.

– För att kunna driva dagens och morgondagens bilar så behövs det mer förnybara drivmedel och fler gastankställen. Nu ökar försäljningen av fordonsgas kraftigt samtidigt gasbilsförsäljningen går bra och branschen bygger ett antal nya tankställen. Branschens vision är att 2020 ska Sverige ha minst 400 publika gastankställen, säger Anders Mathiasson, vd för Energigas Sverige.

– Branschen vill tillsammans med kommuner och staten bygga en väl fungerande fordonsgasmarknad. Sverige är ett vidsträckt land med stora transportbehov. Fordonsgasen kan bidra till mer miljövänlig trafik och att vi når målet om en fossiloberoende transportsektor 2030, säger Anders Mathiasson. 


Här är listan över de nya tankställen som öppnar under sommaren 2010:

  • Lysekil
  • Arlanda
  • Angered
  • Visby
  • Landvetter
  • Kungsbacka
  • Sala
  • Älvsjö
  • Göteborg
  • Lund