Rekord för resandet till och från Gotland

2010 blev ett rekordår för resandet till och från Gotland. Totalt reste 1 961 178 personer till och från Gotland med färja och flyg. Antalet resenärer ökade med 28 000 jämfört med föregående år. Den största delen av ökningen ligger på färjetrafiken och mest ökar den norra linjen, Nynäshamn - Visby.

Resorna till och från Gotland sker till cirka 85 procent med färja. Restiden är cirka tre timmar både från Nynäshamn och från Oskarshamn till Visby.

Även i flygtrafiken ökade antalet resenärer. Gotland har omfattande flygtrafik med året runt-trafik till Bromma, Arlanda, Göteborg, Ängelholm och Norrköping. Till detta kan läggas sommarlinjer och charterflyg till en rad olika destinationer. Sommartid är utbudet stort och ökade ytterligare under 2010 när SAS trafikerade linjen Arlanda-Visby. Störst av flygoperatörerna på Visby Airport är Gotlandsflyg.

– Andra halvåret ser vi en positiv utveckling, säger Gotlandsflygs chef, Ola Mattsson. För helåret minskar antalet resenärer som flög med Gotlandsflyg med några tiondels procent, men det beror framförallt på de många turer som ställdes in på grund av askmoln och andra problem under våren.

– Året 2010 både började och slutade med rejält vinterväder. Trots detta har antalet resenärer fortsatt att öka. De senaste fem åren har resande ökat med i genomsnitt 40 000 resenärer årligen, säger Mats Jansson, tf turistchef vid Gotlands Turistförening.