Wallenstam omorganiserar till regioner

Wallenstam kommer från den 1 mars 2011 att organiseras i regioner. Vice vd Mathias Aronsson blir ansvarig för region Stockholm och vice vd Thomas Dahl ansvarig för region Göteborg där verksamheten i Helsingborg ingår.

Utöver att verksamheten organiseras i regioner utökas även fokus på utveckling och nybyggnation av hyresrätter. En koncerngemensam specialistgrupp ansvarar för att enligt Wallenstam även fortsättningsvis säkerställa energieffektiva nyproduktioner till en avkastning på minst 7 procent.

– Vår nyproduktionsvolym har ökat markant sedan ett par år tillbaka. Genom att organisera verksamheten i regioner blir hela byggprocessen mer lokalt integrerad och kommer nu närmare respektive verksamhet och närmare kunderna. För att fortsätta bidra till hållbar stadsutveckling i de städer vi är verksamma har vi också tillsatt en specialistgrupp som kommer att ha fortsatt fullt fokus på vår lönsamma, energieffektiva nyproduktion, säger Hans Wallenstam, vd för Wallenstam i ett pressmeddelande.