Alm Equity köper fastigheter i Sundbyberg

Alm Equity har tillsammans med investerare förvärvat fastigheten Råsten 3, mitt i centrala Sundbyberg.

Fastigheten har en markareal om 3 813 kvadratmeter och är detaljplanändrad för bostäder och lokaler om 7.200 kvadratmeter. På fastigheten finns även en parkeringsplats för ett trettiotal bilar.

Fastigheten Råsten 3 ligger i ett kvarter mellan Prästgårdsgatan och Sturegatan, i ett av de mest centrala lägen som finns i Sundbyberg. Här finns tunnelbana, pendeltåg och bussar på bara några hundra meters avstånd. Inom de närmaste åren byggs även en station för Tvärbanan inom gångavstånd.

På fastigheten finns två byggnader, den mindre av de två är den så kallade C. R. Nybergs lödlampfabrik uppförd 1891 och är historiskt värdefull i sin utformning. Den större byggnaden är ursprungligen uppförd 1912 men är senare utbyggd i flera omgångar. Båda fastigheterna har genomgått omfattande renoveringar i mitten av 1990-talet och är i gott skick.

– Vi ser fram emot att kunna utveckla moderna boenden i dessa båda äldre hus i en av de mesta attraktiva närförorterna till Stockholm, säger Joakim Alm, vd Alm Equity AB.