Finansministern ser flera risker

Finansminister Magdalena Andersson (S) ser flera risker som skulle kunna göra att den ekonomiska utvecklingen framöver blir sämre än vad regeringen förväntar sig. Samtidigt finns det flera möjligheter som omvänt skulle kunna överraska i positiv riktning.

Det framgick vid regeringens presskonferens kring vårbudgeten.

Bland riskerna återfinns den divergerande penningpolitiken mellan USA och Europa som riskerar att ge upphov till stora valutaflöden på de finansiella marknaderna och skapa turbulens.

Geopolitisk osäkerhet är också en faktor, uppger finansministern med hänvisning till utvecklingen kring Ukraina och Ryssland samt Mellanöstern.

Vidare varnar hon för obalanser i tillgångspriser. Det extrema ränteläget i den låga inflationens spår innebär en risk för att det byggs upp finansiella bubblor, både beträffande bostadspriser och aktier, menar hon.

När det gäller möjligheter hänvisar Andersson till att omvärldsutvecklingen skulle kunna bli starkare än vad regeringen har trott, exempelvis i Europa. Europeiska centralbankens expansiva penningpolitik kan göra att förväntningarna i ekonomin påverkas mer positivt än väntat, uppger finansministern. Även EU-kommissionens investeringspaket kan lyfta förväntningarna, tillägger hon.

En annan chans är att de positiva makroekonomiska effekterna av oljeprisfallet skulle kunna ha underskattats.

Starkare svensk inhemsk efterfrågan är också en möjlighet, säger finansministern med hänvisning till att en del ekonomisk data på sistone har överraskat positivt. Om det inte var engångseffekter kan det finnas en möjlighet här, anser Andersson.

Sammantaget ser regeringen en sammansatt bild av ekonomin där låg inflation har medfört en mycket expansiv penningpolitik med låga räntor, till och med under nollstrecket.

Regeringen avser göra allt för att det låga ränteläget realiseras i ökade reala investeringar snarare än i mer uppblåsta tillgångspriser. Man avser bygga bort de flaskhalsar som finns för privata investeringar, både i näringslivet och i bostadspolitiken. Man avser även satsa mer i infrastrukturen, uppger Magdalena Andersson.

(Six News)