Skanska UK väljer IFS

Skanska är involverat i några av Storbritanniens mest prestigefyllda bygg- och infrastrukturprojekt inom både privat och offentlig sektor. IFS Applications 9 kommer att förse Skanska med ett avancerat system för att hantera dess infrastrukturkontrakt genom att stödja arbetsorderplanering, schemaläggning samt inköp, inventering, tidsrapportering och mobila arbetsordrar i ett centralt system. Det driftsatta systemet kommer att hjälpa Skanska förbättra kvalitet och kundresponstid.

– Vi är väldigt glada över att arbeta med ett så välkänt företag inom den brittiska byggindustrin. Vårt arbete med Skanska bevisar att våra lösningar kan hjälpa byggföretag att effektivt hantera arbetsordrar och vi ser fram emot ett långt och framgångsrikt samarbete, säger Paul Massey, VD, IFS UK i ett pressmeddelande.

Skanska valde IFS Applications 9 för att stödja sina nuvarande behov samt för att implementera ett flexibelt system som kan anpassas efter framtida behov. Avtalet utgör grunden för ett långsiktigt och strategiskt samarbete. Projektet kommer att startas omedelbart och väntas vara slutfört under det andra kvartalet av 2016 med ytterligare utrullningar planerade efter detta.