Ombyggda Stena Foreteller åter i trafik

Stena Foreteller har fått ett extra lastdäck. Fotograf: Stena RoRo
Stena Foreteller har fått ett extra lastdäck. Fotograf: Stena RoRo

Stena Foreteller sätts i slutet av juli åter i trafik på rutten mellan Europort/Rotterdam och Immingham efter en omfattande ombyggnad. Med ett nytt extra bildäck och förbättrad teknik har lastkapaciteten ökat med 30 procent, samtidigt som koldioxidutsläppen per lastenhet minskar.

Extra bildäck och nya system

RoRo-fartyget har byggts om vid det kinesiska varvet CMI Jinling i Weihai, under ledning av Stena RoRo. Fartyget har försetts med ett fjärde bildäck ovanpå de tidigare tre, vilket ökat lastkapaciteten från 3 000 till 4 000 längdmeter.

I samband med ombyggnaden har även en landanslutning för el installerats. Det gör att fartyget kan kopplas till elnätet i hamn, vilket minskar utsläppen vid kaj.

Förbättrad manövrering och underhåll

För att kompensera för den större vindutsatta arean har bogpropellrarna uppgraderats och extra förtöjningsvinschar installerats. Därtill har fartygets system delvis uppgraderats, och mindre reparationer samt förebyggande underhåll har genomförts. I samband med ombyggnaden har även fartygsmålning utförts.

Fler fartyg på gång

Systerfartyget Stena Forerunner kommer att genomgå motsvarande ombyggnad med start i slutet av sommaren. Även detta projekt genomförs av samma aktör.

– Detta är ett typiskt Stena RoRo-projekt där vi baserat på vår erfarenhet, bygger om fartygen enligt kundens önskemål och behov. Att bygga om fartyg med en omfattande historia i ett främmande land är alltid utmanande både tekniskt och kulturellt, men vägs upp av kompetent, erfaren personal och ett gott samarbete, kommenterar Mikael Abrahamsson, Manager – Conversions & Projects Stena RoRo.

På samma varv färdigställs just nu två nya hybridfartyg, Stena Futura och Stena Connecta. De levereras till Stena Line under hösten och ska trafikera Belfast – Heysham i Irländska sjön. Fartygen byggs för att klara både batteridrift och anslutning till landström.

I slutet av juli sätts fartyget Stena Foreteller åter i trafik på rutten Europort/Rotterdam – Immingham Fotograf: Stena RoRo

Fartygsfakta efter ombyggnad:

  • Längd: 195,3 meter
  • Djupgående: 7,2 meter
  • Bredd: 25,6 meter
  • Lastmeter: 4 000
  • Byggår: 2002 (Dalian Shipyard, Kina)