Ökat fokus på produktutveckling nära bygg- och installationsbranschen

För fischer blev Nordbygg en påminnelse om hur viktig produktutveckling nära marknaden har blivit i takt med att byggprocesserna förändras. (Foto: fischer)
För fischer blev Nordbygg en påminnelse om hur viktig produktutveckling nära marknaden har blivit i takt med att byggprocesserna förändras. (Foto: fischer)

Under Nordbygg i april diskuterades utvecklingen inom bygg- och installationssektorn och hur kraven på produkter fortsätter att förändras. För tillverkare inom infästning, som fischer, har utvecklingen lett till ett ökat fokus på att anpassa produkter efter hur arbetet faktiskt utförs på byggarbetsplatser.

Krav på kortare installationstider, arbetsmiljö, dokumentation och hållbarhet påverkar även etablerade produktområden som skruv, plugg och andra infästningslösningar.

Förändrade krav i byggprocessen

Enligt fischer Sverige har utvecklingen gjort att även mindre komponenter i byggprocessen får större betydelse.

– Produkter behöver inte bara fungera tekniskt, utan också vara anpassade för effektiv och säker installation i praktiken, säger Valter Engblom, vd för fischer Sverige.

Det innebär att utveckling av infästningslösningar i allt högre grad utgår från användningssituationen på byggarbetsplatsen.

 För fischer blev Nordbygg en påminnelse om hur viktig produktutveckling nära marknaden har blivit i takt med att byggprocesserna förändras. (Foto: fischer)

Utveckling av infästningslösningar

Under mässan lyftes exempel på hur mindre förändringar i produktutbudet kan påverka arbetsflöden. Nya dimensioner av betongskruvar i mindre storlekar har tagits fram för installationer inom bland annat el och VVS.

Tidigare har vissa installationer krävt övergång från enklare plugg och skruv till mer omfattande metallinfästningar. Med fler dimensioner kan valet av infästning anpassas mer exakt efter applikationen.

Företaget presenterade även produkter som HybridPower och FFA-plugg för lättbetong, vilket speglar en utveckling mot mer specialiserade lösningar.

Under Nordbygg presenterade fischer flera nyheter. En av dessa är HybridPower, företagets hybridprodukt mellan nylonplugg och stålankare. (Foto: fischer)
 ”Många besökare började direkt prata om konkreta användningsområden och projekt där de såg att lösningarna kunde göra skillnad. För oss är det ett tecken på att utvecklingen träffar rätt”, sa Valter Engblom om företagets nyheter – bland annat lättbetongpluggen FFA. (Foto: fischer)

Hållbarhet och arbetsmiljö i fokus

Frågor kring miljöpåverkan och arbetsmiljö har fått större betydelse i produktutvecklingen. En av produkterna som uppmärksammades under mässan var den kemiska ankarmassan FIS V Zero, som är Svanenmärkt och utvecklad för att möta krav på både prestanda och minskad miljöpåverkan.

Specialisering i byggbranschen

Utvecklingen inom byggsektorn går mot ökad specialisering, vilket även påverkar behovet av infästningslösningar som är anpassade till specifika arbetsmoment och yrkesområden.

Produktutveckling sker därför i större utsträckning i samspel med användare och utifrån faktiska behov i branschen.

Intresset för den kemiska ankarmassan FIS V Zero, som kombinerar minimal miljöpåverkan med hög prestanda och säkerhet, var stort under mässan. Bland annat besökte Miljömärkning Sverige montern och uppmärksammade lösningen, som är den första Svanenmärkta ankarmassan på den svenska marknaden. (Foto: fischer)