Den franska cementjätten Lafarge döms för att ha finansierat terrorism i Syrien och att ha betalat miljontals euro till jihadistgrupper under åren 2013-2014. I utbyte har Lafarge kunnat fortsätta driva en cementfabrik på land ockuperat av IS. Det rapporterar AFP.
Dom har ännu inte avkunnats, av den domstol i Paris har handlägger ärendet. Företaget och åtta höga chefer har ställts inför rätta.
Åklagaren har yrkat på ”maximala böter” på 1,125 miljoner euro mot Lafarge och upp till åtta års fängelse för de åtta inblandade cheferna.
Lafarge, som sedermera förvärvats av schweiziska Holcim, har gjort utbetalningar till tre jihadistorganisationer, däribland Islamiska staten (ISIS), på totalt nästan 5,6 miljoner euro, har domstolen fastställt. I rättegången betonades att denna finansiering gjorde det möjligt för jihadistgrupperna att "förbereda terroristattacker", bland annat de som utfördes i januari 2015 i Frankrike.
Under rättegången drev försvaret tesen att cementfabriken, en ny investering på 680 miljoner euro, hölls i drift även för att garantera de omkring 1000 anställdas säkerhet, och inte bara av ekonomiska skäl. Men det argumentet köpte inte domstolen.