Den finansiella oron kring Grekland höll i sig under onsdagen. De svenska marknadsräntorna föll ytterligare, medan kronan försvagades mot både dollarn och euron.
Under dagen kom uppgifter om att räddningspaket för Grekland från EU och IMF är värt mellan 100 och 120 miljarder euro över tre år. Grekland ska därmed hållas utanför de finansiella marknaderna i tre år. Beskeden dämpade räntegapet mellan grekiska och tyska statspapper på onsdagseftermiddagen. Det fick också svenska räntor att stiga något, jämfört med de lägre nivåerna tidigare på dagen.
-Poängen är att de vill sända en signal om att Grekland inte kommer att befinna sig i likviditetskris de närmaste tre åren. Därmed vill man ingjuta förtroende hos privata investerare, att man inte behöver vara rädda för en betalningsinställelse, säger SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist, som tror att de summor som diskuteras borde räcka ganska långt på vägen.
Samtidigt tror flera ekonomer att den grekiska krisen skulle kunna få Riksbanken att vänta med att höja räntan.
-Det är inte vårt huvudscenario i dag, men skulle det här dra ut på tiden och eskalera, då är det klart att det påverkar centralbanker runt om i världen, säger Annika Winsth, chefsekonom på Nordea.
I Sverige fortsätter antalet arbetslösa att öka, men ökningstakten är lägre än tidigare, enligt den senaste arbetskraftsundersökningen från Statistiska centralbyrån (SCB). 9,1 procent av arbetskraften var öppet arbetslösa i mars månad.
Tioårig statsobligation: 2,94 procent (2,99).
Tvåårig statsobligation: 1,35 procent (1,39).
Euro: 9:63 kronor (9:61).
Dollar: 7:30 kronor (7:22).
TCW-index: 129,91 (129,45).
(TT)