Sagax redovisar ett resultat efter skatt på 66,6 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2012 (102). Resultatet per aktie uppgick till 3:10 kronor (6:23).
Hyresintäkterna uppgick till 210 miljoner kronor (206).
Orealiserade värdeförändringar i fastigheter påverkade resultatet med 9,0 miljoner kronor (72,4) medan värdeförändringar i derivat påverkade resultatet med -29,6 miljoner kronor (-42,9).
Sagax finansiella kostnader har under fjärde kvartalet belastats med engångskostnader om 11,5 miljoner kronor i samband med förtida förlängning av en kreditfacilitet.
En utdelning om 4:70 kronor per stamaktie föreslås för helåret 2012 (4:00) samt en utdelning om 2:00 (2:00) kronor per preferensaktie med kvartalsvis utbetalning om 0:50 kronor.
För 2013 beräknas förvaltningsresultatet med nuvarande fastighetsbestånd och tillkännagivna förvärv och försäljningar uppgå till 470 miljoner kronor.
Sagax upplever att investeringsmöjligheterna förbättrades under slutet av 2012 och i skrivande stund fortsätter bolaget att notera ett betydligt intressantare affärsflöde än föregående år.
Det skriver vd David Mindus i bokslutet, efter att ha redovisat den lägsta investeringsaktiviteten på "många år".
"Vår bedömning är således att 2013 kan komma att bli ett mer utvecklings- och förvärvsinriktat år än föregående", skriver David Mindus.
Under 2012 investerade Sagax för 462 miljoner kronor.
"Verksamheten 2012 präglades av att refinansiera bolaget och förbereda för en aktivare investeringsverksamhet", skriver David Mindus och pekar på det ovanligt få attraktiva investeringar inom Sagax segment under fjolåret.
Under det andra halvåret 2012 fokuserade Sagax på att slutföra en förlängning av bolagets största kreditfacilitet, 4,2 miljarder kronor, och på genomförandet av den nyemission av preferensaktier som tillförde bolaget 376 miljoner kronor.
"Kapitalökningen genomfördes mot bakgrund av att vi inte tror att investeringsmarknaden långsiktigt kan vara så svag som under 2012. Vi bedömer samtidigt inte att bankernas kreditgivning kommer att återgå till högre belåningsgrader än 60-65 procent annat än undantags vis. I ett sådant scenario
är det särskilt intressant att vara likvid i kombination med att ha en långsiktigt välfinansierad balansräkning", skriver han.
(Nyhetsbyrån Direkt)