En kraftig solstorm inträffade i går onsdag. Det kan vara ett tecken på att solaktiviteten nu börjar stiga igen efter att ha varit märkvärdigt låg under lång tid. Solens aktivitet varierar cykliskt i elvaårsperioder. Det finns mätningar av dessa elvaåriga cyklar ända sedan mitten av 1700-talet. Solaktiviteten nådde sin topp senast år 2000 och förväntas nå ett nytt maximum igen år 2013.
Solaktiviteten kan störa GNSS-signaler då den kan leda till att antalet fria elektroner i jonosfären, som börjar 80 kilometer från jordens yta, ökar. Solaktiviteten kan när den är som kraftigast vara den viktigaste felkällan vid GNSS-mätningar.
Solens aktivitet avslöjas av solfläckar, mörka fläckar på solens yta.
NASA: s nya satellit Solar Dynamics Observatory och andra satelliter har nära följt aktiviteten på solen. De har observerat en serie bågar av gas, som kallas filament, och utbrott av elektriska gasmoln slungas ut från solen. Den ökade solaktiviteten kommer att leda till starkare norrsken än vanligt.