SAS får ny finanschef

Göran Jansson har utsetts till finanschef, CFO, för SAS med tillträde den 1 mars. Han efterträder Mats Lönnqvist som fortsätter fram till den 1 april för att säkerställa överlämningen till sin efterträdare.

– Jag blev rekryterad till ett speciellt uppdrag i december 2008, som jag menar nu är på väg att avslutas. SAS finansiella plattform är säkrad, det levereras enligt CoreSAS kostnadsprogrammet och vi kunde vid presentationen av resultat för 2010 konstatera, att vår underliggande verksamhet nu är lönsam och att det finns förutsättningar för ett positivt resultat 2011. Jag menar därför att det är naturligt att lämna över nu när SAS är på väg in i en ny fas, säger Mats Lönnqvist i en skriftlig kommentar.

Göran Jansson har tidigare bland annat varit finanschef för Assa Abloy i närmare tio år. Han kommer senast från olika konsult- och styrelseuppdrag.
(Nyhetsbyrån Direkt)