Premiär för Qatar Airways Dreamliner på stockholmsrutten

Qatar Airways har inlett sina första flygningar med Boeing 787 Deramliner från Doha International Airport till Stockholm Arlanda. I samband med den första flighten blev flygbolaget även först med att erbjuda dagliga flygningar med nästa generations flygplan till och från Sverige.

– Vi är mycket stolta över att välkomna Qatar Airways som det första flygbolaget att introducera Dreamlinern på vår flygplats, säger Kjell-Åke Westin, flygplatsdirektör Stockholm Arlanda Airport.

– Vi är mycket glada över att kunna introducera vår Boeing 787 på vår Stockholmsrutt. Vi ser också fram emot att introducera vår Dreamliner till Köpenhamn och Oslo om bara några veckor. Detta är en spännande tid i flygindustrin och vi är stolta över att Qatar Airways hjälper till att leda utvecklingen, säger Günter Saurwein, Qatar Airways Country Manager Scandinavia, Finland and the Baltic States.

Qatar Airways Dreamliner har 254 säten, 22 stycken i Business Class och 232 stycken i Economy Class, och kabinernas inredning är specialdesignad i både Business Class och Economy Class.

Dreamlinern är tillverkad i kompositmaterial, vilket gör den lättare och mer bränsleeffektiv än något annat jämförbart flygplan. Några egenskaper är exempelvis större fönster, reducerad ljudnivå och renare luft i kabinen. Dreamlinern är ett av de mest miljövänliga flygplanen med 20 procent mindre bränsleförbrukning och 20 procent mindre koldioxidutsläpp.