Floralis – ny designkollektion visas i Milano

 Art de Vivre en kapselkollektion i samarbete med Estúdio Campana. Pressbild:  Art de Vivre
Art de Vivre en kapselkollektion i samarbete med Estúdio Campana. Pressbild: Art de Vivre

Under Milan Design Week 2026 presenterar Art de Vivre en kapselkollektion i samarbete med Estúdio Campana.

Kollektionen, med namnet Floralis, visas i Teatro Arsenale inom designområdet 5VIE Design District mellan 21 och 26 april.


Inspiration från naturens strukturer

Floralis-kollektionen utgår från illustrationer av Humberto Campana och bygger på former inspirerade av cellulära strukturer och organiskt liv.

Motiven kännetecknas av fria linjer som uttrycker rörelse, tillväxt och förökning. De visuella uttrycken för tankarna till mossor, lavar och andra marknära växter.

Illustrationerna har översatts till handvävda textilier där variationer i struktur och form behålls, med en färgskala som är nedtonad och avsedd att framhäva detaljer och skapa ett lugnt helhetsintryck.

Installation och presentation

Utställningen är utformad som en installation där varje verk omsluts av ljusstrukturer skapade med laser. Presentationen ger ett intryck av att objekten är skyddade och samtidigt i förändring, och besökare kan uppleva verken från flera vinklar i rummet.

Citat från Humberto Campana

”Den här kollektionen är en materialisering av min senaste fascination för cellulära organismer och livets förökning. Under många år har jag regelbundet tecknat dessa föreställda strukturer som ett sätt att kanalisera min önskan att återföra naturen till våra miljöer i alla möjliga former. Att se dem ta form som vävnader – genom så finstämda texturer och intressanta former – har varit en stor glädje, där varje verk bär Campanas essens.”

Samarbete och kollektionens innehåll

För Art de Vivre är kollektionen en del av företagets fortsatta arbete med designers inom samtida formgivning. Projektet beskrivs som ett samarbete där designidé och hantverkskompetens har utvecklats parallellt.

Kollektionen är kuraterad av Olga Bozhko.

Ett centralt verk i serien är mattan Floralis Caladium, som mäter 6 x 4 meter. Den produceras i en begränsad upplaga om totalt 15 exemplar.