Starkare krona

Kronan stärktes på måndagen mot både euron och dollarn. Räntorna gick åt olika håll.

Det kraftigt minskade handelsöverskottet i maj ses som ett tecken på att svensk ekonomi stärks. Den viktigaste förklaringen till att handelsnettot - skillnaden på värdet mellan landets export och import - har krympt så kraftigt det senaste året är att importen har ökat markant. Överskottet krympte från 8,1 miljarder kronor i maj förra året till 2,7 miljarder kronor i maj i år enligt Statistiska centralbyrån.
-Om exportsektorn går bra måste exportföretagen importera insatsvaror, säger Rickard Hellman, makroekonom hos Nordea.

På G20-mötets sista dag i Toronto kom till slut ett konkret löfte om att minst halvera budgetunderskotten fram till 2013.

Räntan på den tioåriga statsobligationen föll med 0,02 procentenheter till 2,63 procent. Räntan på den tvååriga statsobligationen steg med 0,01 procentenhet till 1,40 procent.
Kronan stärktes mot euron med två öre till 9:55 kronor. Mot dollarn stärktes kronan med fyra öre till 7:75 kronor.
Tioårig statsobligation: 2,63 procent (2,65).
Tvåårig statsobligation: 1,40 procent (1,39).
Euro: 9:55 kronor (9:57).
Dollar: 7:75 kronor (7:79).
TCW-index: 131,92 (131,98).