Delete expanderar och förvärvar nu Sprängsotning i Alingsås. Delete får därmed ensamrätt på vissa metoder inom sprängsotning i Skandinavien.
Sprängsotning i Alingsås sotar industripannor av varierande slag, främst sopförbränningspannor men även sodapannor, biopannor, elfilter samt olika typer av silos. Sotningen är möjlig att genomföra då produktionen fortfarande är igång, och tjänsten blir på så sätt ett komplement till den rengöring Delete redan utför vid exempelvis driftstopp.
– Nu har vi möjlighet att agera på en bredare marknad, med större muskler. Vi kommer att finnas närmre våra kunder, samtidigt som vi kan utveckla det samarbete som vi redan tidigare haft med Delete, säger Mathias Selg, vd på Sprängsotning, i ett pressmeddelande.