Wihlborgs Fastigheter i Helsingborg ska uppgradera sina byggnader vid Knutpunkten – och väljer fjärrkyla från Öresundskraft. Wihlborgs Fastigheter har tre byggnader i Knutpunkten: Järnvägsgatan 14, Järnvägsgatan 18 samt Järnvägsgatan 20-22.
– Det är 25 år sedan Knutpunkten byggdes och vi är igång med en större anpassning av Järnvägsgatan 14 för en av våra hyresgäster. Samtidigt behöver nuvarande kylsystem uppgraderas. För Järnvägsgatan 14 räknar vi med installation i slutet av 2016 eller början av 2017. Därefter kommer installation att ske i de övriga byggnaderna i passande takt de närmaste åren, säger Jan-Erik Johansson är fastighetschef på Wihlborgs.
Jan-Erik Johansson menar att miljöprestanda är viktigt för Wihlborgs Fastigheter. Att Öresundskraft bygger om sin produktion av fjärrkyla för ökad kapacitet och bättre miljövärden passar därför utmärkt.