Swedbanks rörelsevinst för tredje kvartalet landade på sex miljarder kronor, en bra bit över analytikernas prognoser. Vd Birgitte Bonnesen är "otroligt nöjd" men tycker inte att banken börjar få överflöd av kapital.
-Som ni säkert förstår så är jag otroligt nöjd med det här kvartalsresultatet. Vi har en väldigt fin intjäning och en stark kapitalisering, säger Swedbanks vd Birgitte Bonnesen under en telefonkonferens.
Hon pekar på att både utlåningsvolymer och utlåningsmarginalerna har ökat.
-Det som är glädjande är att det är en ökad utlåning i alla fyra länder, och i alla de olika segmenten.
Även provisionsintäkterna har stigit jämfört med för ett år sedan.
-Det kommer från ökad aktivitet på kortsidan, men det har också varit en bra börs det här kvartalet, och det påverkar vår asset management-sida, säger Bonnesen.
När det gäller Swedbanks kapitalisering tycker Bonnesen att banken nu har en lagom stor buffert. Det finns inget överflödigt kapital, anser hon.
-Det är en fråga vi får ibland, om vi har för mycket kapital, vi har inte det.
På frågan om en utdelning för 2016 i linje med bankens policy, som säger att 75 procent av årsvinsten ska delas ut, är möjlig och rimlig svarar Bonnesen:
-Absolut, det är det.
Swedbanks rörelsevinst för tredje kvartalet uppgick till 6 034 miljoner kronor. Det kan jämföras med en vinst på 4 955 miljoner kronor motsvarande period 2015.
Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med en rörelsevinst på 5 264 miljoner kronor.
Räntenettot steg till 6 062 miljoner kronor, från 5 811 miljoner kronor. Provisionsnettot ökade till 2 838 miljoner kronor, från 2 736 miljoner kronor.
Totalt uppgick intäkterna till 10 265 miljoner kronor, jämfört med 9 234 miljoner kronor motsvarande period i fjol.
Kostnaderna steg till 4 029 miljoner kronor, från 3 879 miljoner kronor. Kreditförlusterna ökade till 201 miljoner kronor, från 130 miljoner kronor.
(TT)